Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Arefe günü öğle vakti Mekke'ye ulaştıktan sonra Arafat'a çıkan ve Kudûm tavafını yapmayan kimse

Yayınlama tarihi : 13-10-2012

Gösterimler : 8362

Soru

Arefe günü öğle namazından sonra Mekke'ye ulaşan kimsenin, önce Mekke'ye (Kâbe'ye) gidip Kudûm tavafı ile haccın sa'yını yapması, daha sonra da Arafat'a çıkması mı, yoksa doğrudan Arafat'a gitmesi mi daha fazîletldir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Bu kimsenin doğrudan Arafat'a gitmesi daha fazîletlidir. Çünkü bugün, Arefe günüdür, tavaf günü değildir. Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Müzdelife'de fecir vaktinde gelen adam, ki bu adam, Urve b. el-Mudarris idi ve Hâil bölgesinde bulunan Tay dağlarından gelmişti-, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- ile Müzdelife'de sabah namazı vaktinde karşılaştı ve şöyle dedi:

يَا رَسُولَ اللَّهِ! أَتْعَبْتُ نَفْسِي، وَأَكْلَلْتُ رَاحِلَتِي، وَاللَّهِ مَا تَرَكْتُ مِنْ حَبْلٍ إِلَّا وَقَفْتُ عَلَيْهِ ، فَهَلْ لِي مِنْ حَجٍّ ؟ فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ شَهِدَ صَلَاتَنَا هَذِهِ، وَوَقَفَ مَعَنَا حَتَّى نَدْفَعَ، وَقَدْ وَقَفَ بِعَرَفَةَ قَبْلَ ذَلِكَ لَيْلًا أَوْ نَهَارًا، فَقَدْ أَتَمَّ حَجَّهُ، وَقَضَى تَفَثَه.

" Ey Allah'ın elçisi! Hem kendimi, hem de bineğimi yordum. Allah'a yemin olsun ki üzerinde durup dinlenmediğim bir kum tepesi bırakmadım. Benim haccım geçerli midir?

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- buyurdu ki:

- Kim bizim şu namazımıza hazır bulunur (bizimle birlikte sabah namazını Müzdelife'de kılar ve buradan) ayrılıncaya kadar bizimle birlikte beklerse,öncesinde de, gece veya gündüz Arafat’ta vakfe yapmış (bulunmuş) ise, haccını tamamlamış ve hac ile ilgili ibâdetlerini (menâsikini) yerine getirmiş olur."

Bu sahâbî (Urve b. el-Mudarris), Kudûm tavafını yaptığını zikretmemiştir.

Buna göre; Arefe günü Mekke'ye ulaştığınızda hemen Arafat'a çıkarsınız (gidersiniz)." (Mecmû'u Fetâvâ İbn-i Useymîn; c: 22, s: 2