Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

"Hac, Arafat'tır" hadisinin anlamı

Soru

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in:
الْحَجُّ عَرَفَةُ.
"Hac, Arafat'tır."
Hadisinin anlamı nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in:

الْحَجُّ عَرَفَةُ.

"Hac, Arafat'tır."

Hadisinin anlamı; hac sırasında Arafat'ta mutlaka durulması gerekir, demektir. Kim Arafat'ta durmazsa, haccı kaçırmış olur.

Yoksa "Hac, Arafat'tır"ın anlamı; Arafat'ta duran kimseye haccın amellerinden başka bir şey gerekmez, anlamında değildir.Çünkü insan, Arafat'ta durursa (vakfe yaparsa), bunun dışında onun üzerinde, Müzdelife'de gecelemek, İfâda (Ziyâret/farz) tavafını yapmak, Safâ ve Merve arasında sa'y yapmak, cemrelere taş atmak ve Minâ'da gecelemek gibi, haccın diğer amelleri kalır.

Buna göre "Hac, Arafat'tır"ın anlamı; hacda mutlaka Arafat'ta durulması (vakfe yapılması) gerekir, demektir. Arafat'ta durmayanın, haccı yoktur (kabul olunmaz).

Bunun içindir ki ilim ehli şöyle demişlerdir:

"Arafat'ta durmayı (vakfeyi) kaçıran kimse, haccı kaçırmış olur."