Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Kasık kıllarının nasıl traş edileceğini öğretmek için çocuklarının önünde avret yerini gösterdi.

Soru

Size sormak istediğim bir sorum olacak: Baba cinsel organını çıkardı ve ergenlik çağına giren çocuklarına buranın nasıl traş edileceğini açıkladı. Bu yaptığının da İslam’da mustehab olduğunu söyledi. Bu yaptığı doğru mu? Yoksa bu babanın yaptığı haram mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bütün övgüler Allah’adır.

Babanın çocukları önünde avretini çıkarması haramdır. Çünkü insana düşen avretini örtmesidir ancak hanımı veya elinin altındaki cariyeleri müstesna. Aynı şekilde başkalarının avretine bakması da haramdır. Bu durum asla mubah olmaz ancak tedavi için çok ihtiyaç anında veya zaruret anında gösterilmesi müstesnadır. Çocuklara etek altı traş için gösterilmesi ne zaruridir ne de bir ihtiyaçtır ki avretini açıp göstersin. Bunu tanımla ve sözle anlatarak göstermeden de yapabilir.Aynı şekilde diğer alınan yerlerde ki kılları almak için yol gösterebilir.

Erkeğin erkek avretine ve kadının kadın avretine bakmasının haram olduğunu belirten açık ve sahih naslar vardır. Âlimler de bunun haramlığında icma etmişlerdir.

Ebu Said el-Hudri(r.a.)dan: Allah Resulü sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurdu: “Erkek erkeğin avretine bakmasın, kadın da kadının avretine bakmasın” Müslim(338) rivayet etti.

Tirmizi (2794) ve Ebu Davud (4017) ve İbn-i Mace (1920) Behz b. Hakim’den o da babasından o da dedesinden rivayet etti. Dedi: sordum: ey Allah’ın Peygamberi! Avretlerimizde neyi yapmalıyız neden sakınmalıyız? Buyurdu: avretini koru ancak hanımından veya elinin altında ki cariyeler müstesnadır. Ve yine sordum: ey Resulü Allah! Eğer topluluk bir arada yaşıyorsa, ne olacak? Eğer istersen kimsenin görmediği bir yerde bunu yapabilirsin. Sordum: ey Allah’ın Peygamberi! Eğer birimiz tek başına ise ne olacak? Buyurdu: İnsanlardan utandığın gibi Allah’tan daha da utanman evladır.) Sahihut-Tirmizi’de el-Elbani Hasen Hadis olduğunu belirtmiştir.

en-Nevevi Muslim Şerhinde Rahimehu Allah şunu belirtir: Sallallahu aleyhi ve selemin şu sözü: “Erkek erkeğin avretine bakmasın, kadın da kadının avretine bakmasın” burada erkeğin başka bir erkeğin avretine bakmasının, kadının da başak bir kadının avretine bakmasının haram edildiğine ve bunda bir ihtilaf yoktur. Aynı şekilde erkeğin başak bir kadının avretine, kadının da başka bir erkeğin avretine bakması da icma ile haramdır. Peygamberimiz erkeğin erkek avretine erkeğin kadın avretine bakmaması için uyarısı haram olması açısından evladır. Bu yasak kocalar ve efendiler hakkında değildir. Karı-koca her biri diğerinin avretine tamamen bakabilir.” Bitti.

Bu babaya düşen Allah’a tevbe etmeli ve yaptığına pişman olmalıdır. Bunu bir daha yapmamaya karar vermelidir. Çocuklarını hayâ ve güzel ahlak üzerine yetiştirmelidir.Hayâsızlığa delalet eden bu çirkin davranışları bırakmalıdır.

Allah en iyi bilendir.