Çarşamba 15 Şevval 1445 - 24 Nisan 2024
Türkçe

Bir kimse, kendisi adına hacca niyet ettikten sonra bir akrabası için niyetini değiştirebilir mi?

Yayınlama tarihi : 09-12-2009

Gösterimler : 5234

Soru

Daha önce hac farîzasını edâ eden bir kimse, kendisi adına hacca niyet ettikten sonra Arafat'ta iken bir akrabası için niyetini değiştirmek isterse bunun hükmü nedir?
Bu kimsenin böyle yapması câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Bir kimse, kendisi adına hac için ihrama girerse (hacca niyet ederse), artık bundan sonra ne yolda, ne Arafat'ta ne de başka bir yerde niyetini değiştiremez.Aksine bu haccı kendisi adına tamamlaması gerekir.Niyetini, ne babası, ne annesi, ne de bir başkası adına değiştirebilir. Artık hac onun adına tayin edilmiş olur.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَأَتِمُّواْ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ لِلهِ فَإِنْ أُحْصِرْتُمْ فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْيِ وَلاَ تَحْلِقُواْ رُؤُوسَكُمْ حَتَّى يَبْلُغَ الْهَدْيُ مَحِلَّهُ فَمَن كَانَ مِنكُم مَّرِيضاً أَوْ بِهِ أَذًى مِّن رَّأْسِهِ فَفِدْيَةٌ مِّن صِيَامٍ أَوْ صَدَقَةٍ أَوْ نُسُكٍ فَإِذَا أَمِنتُمْ فَمَن تَمَتَّعَ بِالْعُمْرَةِ إِلَى الْحَجِّ فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْيِ فَمَن لَّمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلاثَةِ أَيَّامٍ فِي الْحَجِّ وَسَبْعَةٍ إِذَا رَجَعْتُمْ تِلْكَ عَشَرَةٌ كَامِلَةٌ ذَلِكَ لِمَن لَّمْ يَكُنْ أَهْلُهُ حَاضِرِي الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ [ سورة البقرة الآية: ١٩٦]

"Hac ve umreyi tam olarak Allah için yapın. (Hac ve umre için ihrama girdikten sonra herhangi bir engel ile hac ve umreden) eğer engellenecek olursanız, kolayınıza gelen kurbanı kesin.Kurban yerine varıncaya kadar, başlarınızı tıraş etmeyin.Kim, içinizden hasta olursa veya başında bir eziyet bulunursa; ona oruçtan, sadakadan veya kurbandan fidye. (Hastalık veya yol emniyeti olmaması gibi sebeplerle haccınızın engellenmesinden) emin olduğunuzda, hacca kadar umre ile faydalanmak isterse, kolayına gelen bir kurban kesmesi gerekir. Ama bulamazsa, hac günlerinde üç; döndüğünüz vakit yedi gün olmak üzere tam on gün oruç tutar. Bu; âilesi Mescid-i Haram'da oturmayanlar içindir. Allah'tan korkun ve bilin ki Allah, azabı pek şiddetli olandır."(Bakara Sûresi: 196)

Bir kimse, kendisi adına hacca niyet ederse, yine kendisi adına haccı tamamlaması gerekir.

Yine bir kimse, daha önce kendisi adına hac yapmış ve başkası adına hacca niyet ederse, haccı başkası adına tamamlaması ve ihrama girdikten (hacca niyet ettikten) sonra niyetini değiştirmemesi gerekir.Umre de böyledir."

Şeyh Abdulaziz b. Abdullah b. Baz