Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

AYNI YIL İÇERİSİNDE BİRDEN FAZLA UMRE YAPMAK CÂİZ MİDİR?

Yayınlama tarihi : 10-02-2010

Gösterimler : 9079

Soru

Aynı yıl içerisinde birden fazla umre yapmanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, Allah Teâlâ'yadır.

Doğru olan görüşe göre, aynı yıl içerisinde birden fazla umre yapmak, -Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'in şu hadisi- gereği câizdir.

اَلْـعُمْرَةُ إِلَى الْـعُمْرَةِ كَفاَّرَةٌ لِـمَـا بَيْنَهُمـاَ، وَالـْحَجُّ الْـمَبْرُورُ لَيْسَ لَهُ جَزَاءٌإِلا الْـجَنَّةُ. [ رواه البخاري ومسلم ]

"İki umre arasında yapılan (küçük) günahlara, bu iki umre keffâret olur (günahları siler). Kabul olunan haccın karşılığı, ancak cennetir."(Buhârî ve Müslim)

Muvaffakiyet, Allah Teâlâ'dandır.

Allah'ın salât ve selâmı, Peygamberimiz Muhammed'in, âile halkının ve ashabının üzerine olsun.

İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi

Başkan: Şeyh Abdulaziz b. Abdullah b. Baz.

Üyeler: Şeyh Abdurrezzak Afîfî, Şeyh Abdullah Ğudeyyân, Şeyh Abdullah Kuûd