Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Müslüman olmadan önce Ramazan'dan tutmadığı orucun kaza etmesi gerekir mi?

Soru

Bir kimse, müslüman olmadan önce Ramazan'dan tutmadığı günleri kaza etmesi gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

"Bu kimse, müslüman olmadan önce tutmadığı günleri kaza etmesi gerekmez. Çünkü o günlerde henüz oruç emrine muhatap değildi. Dolayısıyla bu kimse, orucun kendisine farz olduğu kimselerden olmadığı için tutmadığı günleri kaza etmesi gerekmez."

Muhammed b. Salih el-Useymîn

"Gurbetçi İşçilerin Sorularına Cevaplar";1/8