Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Kasık kıllarını tıraş etmeyen kimsenin namazı

Soru

Kasık kılları, üzerinden bir ayı geçtiği halde onları tıraş etmeyen kimsenin namazı kabul olunur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Kasık kıllarını tıraş etmek, fıtratın sünnetlerindendir. Bunun, -bu konuda sâbit olan hadis gereği- kırk günden fazla terk edilmemesi (kırk günden fazla olmaması) gerekir.

Kırk günden sonraya ertelenmesinin, namazın sıhhatine bir etkisi yoktur (namaza zarar vermez). Aksine namaza etkisinin olduğunu (namazın kabul olunmayacağını) söylemek, temiz İslâm dîninin hükümlerini bilmemek demektir."

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları, c: 5, s: 126