Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Hac ve umre yapmak isteyen kimsenin niyetini değiştirmesi

Soru

Bir kimse, tatile gitmeyi düşünürken aklına umreye gitme düşüncesi gelir de sonra umreye gitmemeye karar verip başka bir yere giderse, bunda bir sakınca var mıdır?
Ben,bir kimsenin isteği varsa ve gitme zamanı gelmişse,umre ve hacca gitmesi gerektiğini her zaman söyledim.Sadece gitme imkânı olup-olmadığını tartıştıktan sonra gitmediğine şâhit oluyorum. Bir kimsenin umre ve hacca gitmeye karar vermesiyle vakit gelmiş sayılmaz. Öyle değil mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Farz hac için acele etmek ve bir an önce onu edâ etmeye çalışmak gerekir.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

تَعَجَّلُوا إِلَى الْحَجِّ -يَعْنِي الْفَرِيضَةَ-، فَإِنَّ أَحَدَكُمْ لا يَدْرِي مَا يَعْرِضُ لَهُ. [ رواه أحمد ]

"Farz haccı edâ etmek için acele edin.Çünkü biriniz, başına ne geleceğini bilemez." (Ahmed)

Ömer b. Hattab -Allah ondan râzı olsun- da bu konuda şöyle demiştir:

مَنْ مَاتَ وَلَمْ يَحُجَّ وَلَهُ جِدَةٌ، فَلَا عَلَيْهِ أَنْ يَمُوتَ يَهُودِيًّا أَوْ نَصْرَانِيًّا.

"Her kim, imkânı olur da hac yapmazsa, onun yahûdi veya hıristiyan olarak ölmesi arasında hiç fark yoktur."

Nâfile hacca veya umreye gelince, insan, ihrama niyet etmediği sürece niyetini değiştirebilir ve bundan dolayı da günahkâr olmaz.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَأَتِمُّواْ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ لِلهِ فَإِنْ أُحْصِرْتُمْ فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْيِ وَلاَ تَحْلِقُواْ رُؤُوسَكُمْ حَتَّى يَبْلُغَ الْهَدْيُ مَحِلَّهُ فَمَن كَانَ مِنكُم مَّرِيضاً أَوْ بِهِ أَذًى مِّن رَّأْسِهِ فَفِدْيَةٌ مِّن صِيَامٍ أَوْ صَدَقَةٍ أَوْ نُسُكٍ فَإِذَا أَمِنتُمْ فَمَن تَمَتَّعَ بِالْعُمْرَةِ إِلَى الْحَجِّ فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْيِ فَمَن لَّمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلاثَةِ أَيَّامٍ فِي الْحَجِّ وَسَبْعَةٍ إِذَا رَجَعْتُمْ تِلْكَ عَشَرَةٌ كَامِلَةٌ ذَلِكَ لِمَن لَّمْ يَكُنْ أَهْلُهُ حَاضِرِي الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ [ سورة البقرة الآية: ١٩٦]

"Hac ve umreyi tam olarak Allah için yapın. (Hac ve umre için ihrama girdikten sonra herhangi bir engel ile hac ve umreden) eğer engellenecek olursanız, kolayınıza gelen kurbanı kesin.Kurban yerine varıncaya kadar, başlarınızı tıraş etmeyin.Kim, içinizden hasta olursa veya başında bir eziyet bulunursa; ona oruçtan, sadakadan veya kurbandan fidye. (Hastalık veya yol emniyeti olmaması gibi sebeplerle haccınızın engellenmesinden) emin olduğunuzda, hacca kadar umre ile faydalanmak isterse, kolayına gelen bir kurban kesmesi gerekir. Ama bulamazsa, hac günlerinde üç; döndüğünüz vakit yedi gün olmak üzere tam on gün oruç tutar. Bu; âilesi Mescid-i Haram'da oturmayanlar içindir. Allah'tan korkun ve bilin ki Allah, azabı pek şiddetli olandır." (Bakara Sûresi: 196)

Yine insan, kendisine uygun olan zamanı seçebilir.Yolculuğa çıkmaya karar verdikten sonra bu kararından dönerse, kendisine bir şey gerekmez.

Kaynak: İbrahim el-Hudayrî