Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Cemaat namazı ecrini elde etmek için akşam ve yatsı namazını üniversitede birleştirebilir mi?

Yayınlama tarihi : 10-11-2012

Gösterimler : 4759

Soru

Biz, İngiltere'de öğrenim gören bir grup öğrenciyiz. Akşam ezânından önce dersten çıkıyoruz ve namaz vaktine kadar fakültede bekliyoruz.Daha sonra akşam namazını cemaatle kılıyoruz.Ardından her birimiz kaldığımız eve gidiyoruz. Yatsı namazı vakti girdiği zaman da her birimiz yatsı namazını tek başına kılıyoruz. Bundan dolayı cemaat namazının fazîletini elde etmek ve namazı vaktinde cemaatle kılmakta birbirimize yardımcı olmak için akşam namazı ile yatsı namazını fakültede cemaatle birleştirebilir (cem' edebilir) miyiz?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Mü'mine düşen görev; Allah Teâlâ'nın emrettiği şekilde farz namazları vakitlerinde edâ etmektir.

... إِنَّ الصَّلاَةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ كِتَاباً مَّوْقُوتاً [ سورة النساء من الآية: 103 ]

"...Çünkü namaz, bilinen vakitlerde müminlerin üzerine farz kılınmıştır." (Nisâ Sûresi: 103)

Yolculuk veya yağmur veyahut da hastalık gibi iki namazı birleştirmeyi gerektiren bir mazeret (özür) olmadan iki namazı birleştirmek câiz değildir.

Sorunuzda zikretmiş olduğunuz cemaat namazı ecrinin fazîletini elde etmek için iki namazı birleştirmek, iki namazı birleştirmeyi mübah kılan bir mazeret değildir.

Ebu Musa el-Eş'arî ve Ömer b. Hattab'tan -Allah onlardan râzı olsun- rivâyet ettiğine göre Ebu Musa el-Eş'arî ve Ömer b. Hattab şöyle demişlerdir:

الْجَمْعُ بَيْنَ الصَّلاَتَيْنِ مِنْ غَيْرِ عُذْرٍ مِنَ الْكَبَائِرِ. [رواه ابن أبي شيبة]

"İki vakit namazı özürsüz olarak birleştirmek (cem etmek), büyük günahlardandır." (Musannef İbn-i Ebî Şeybe; c: 2, s: 346)

Buna göre akşam namazını vaktinde kılmalısınız. Daha sonra yatsı namazı vakti girince, evi mescide yakın olan yatsı namazını mescitte kılmalıdır. Evi mescitten uzak olan da müslüman kardeşleriyle beraber kılma imkânı varsa onlarla beraber evde kılmalıdır. Buna da imkânı yoksa, yatsı namazını tek başına kılar.Çünkü o, bu konuda mazur görülür.