Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Oruçlu iken burun kanaması geçiren kimse

Soru

Oruçlunun burun kanaması geçirmesinin hükmü nedir? Çünkü böyle durum benim başıma gelmişti.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Durum zikrettiğiniz gibi ise, orucunuz sahihtir. Çünkü burun kanaması geçirmeniz, irâdeniz dışında olan bir durumdur. Bundan dolayı da burun kanaması orucunuzu bozmaz. İslâm şeriatının kolaylık dîni olduğuna delâlet eden delillerden bazıları Allah Teâlâ'nın şu sözleridir:

لاَ يُكَلِّفُ اللهَ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَهَا لَهَا... [سورة البقرة من الآية: 286 ]

"Allah, bir kimseye gücünün üzerinde yük yüklemez."(Bakara Sûresi: 286)

... مَا يُرِيدُ اللهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُمْ مِنْ حَرَجٍ وَلَـكِنْ يُرِيدُ لِيُطَهَّرَكُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ [ سورة المائدة الآية: 6 ]

"... Allah (temizlik konusunda) size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez (aksine genişlik ve rahmet olsun diye size teyemmümü mübah kılmıştır). Fakat sizi tertemiz kılmak ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister." (Mâide Sûresi: 6)

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Allah Teâlâ, Nebimiz Muhammed'e, O'nun âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin."

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları, c: 10, s: 264