Perşembe 9 Şevval 1445 - 18 Nisan 2024
Türkçe

Akika kurbanının birisi bir ülkede, diğeri de başka bir ülkede kesilebilir mi?

Yayınlama tarihi : 29-06-2011

Gösterimler : 5201

Soru

Akika kurbanının, bir kısmı bir ülkede, diğer bir kısmı da başka bir ülkede kesilmek üzere taksim edilmesi câiz midir? Zirâ ben, işim gereği Suudi Arabistan'da çalışıyorum.Eşim gelecek ay içerisinde inşaallah bir erkek çocuk doğuracak ve Akika kurbanı iki koyun olacaktır. Bu Akika kurbanından birisinin Mısır'da, diğerinin de çalıştığım yer olan Suudi Arabistan'da kesilmesi câiz midir? Bu durumlarda tamamlanması gereken şartlar nelerdir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Sünnet olan; erkek çocuğu için iki koyun, kız çocuğu için ise bir koyunun Akika kurbanı olarak kesilmesidir.

Nitekim Ümmü Kürz'den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'e Akika hakkında sormuş, bunun üzerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

عَنِ الغُلامِ شَاتَانِ، وَعَنِ الأُنْثَى وَاحِدَةٌ، وَلا يَضُرُّكُمْ ذُكْرَانًا كُنَّ أَمْ إِنَاثًا. [ رواه الترمذي وقال: حسن صحيح. والنسائي وأبو داود وابن ماجه ولم يرو الزيادة الأخيرة صحيح أبي داود ]

"Doğan erkek çocuğu için iki koyun, kız çocuğu için ise bir koyun kesilir.Koyunların erkek veya dişi olması size bir zararı yoktur (fark etmez)." (Tirmizî; hadis no: 1516.Tirmizî; "hadis, hasen sahihtir," demiştir. Nesâî; hadis no: 4217. Ebu Davud; hadis no: 2835. İbn-i Mâce; hadis no:3162. Elbânî; "İrvâu'l-Ğalîl" c: 4, s:391'de "hadis sahihtir," demiştir.)

Amr b. Şuayb'dan, o babasından, o da dedesinden rivâyet ettiğine göre Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

مَنْ وُلِدَ لَهُ وَلَدٌ فَأَحَبَّ أَنْ يَنْسُكَ عَنْهُ فَلْيَنْسُكْ، عَنِ الْغُلَامِ شَاتَانِ مُكَافِئَتَانِ، وَعَنِ الْجَارِيَةِ شَاةٌ. [ رواه أبو داود وحسنه الألباني في صحيح أبي داود ]

"Her kimin bir çocuğu dünyaya gelir de onun için kurban(Akika kurbanı) kesmek isterse, onu kessin. Erkek çocuğu için birbirine denk iki koyun, kız çocuğu için ise tek koyun kessin." (Ebu Davud rivâyet etmiş, Elbânî de "Sahîh-i Ebî Davud"da hadis hasendir" demiştir.)

Bir kimsenin, (kendi ülkesindeki) âilesinin geri kalan fertlerini sevindirmek için Akika kurbanının birisini bir ülkede, diğerini de başka bir ülkede kestirmesi câizdir.

Bu konuda (105431) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.