Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Borçlu kimsenin başkasının nafakasından haccetmesi gerekir mi?

Soru

Ben,borçlu bir kimseyim. Müslüman bir kardeşim,hac nafakasını üstlenerek kendisiyle birlikte hac yapmamı teklif etti.
Bu durumda hac yapmak gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'e -Allah ona rahmet etsin- bu soru sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"Senin hac nafakanı üstlenmek isteyen bu kardeş ile birlikte gitmen sana zarar vermeyecek ise, onunla hac yapmanda bir sakınca yoktur. Fakat senin onunla hac yapman farz değildir.Farz değildir, dememizin sebebi şudur:Çünkü onun için senin üzerinde bir minneti sözkonusu olur. Zirâ birgün bu kardeşin ile aranız bozulduktan sonra kalkıp da sana:

- Falan yıl sana benimle birlikte hac yaptırmamın karşılığı bu muydu ki bana bunu yapıyorsun? Diyerekonun minnet etmesinden endişe edilir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid