Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Cehrî namazda imamın arkasında Fatiha'nın dışında sûre okumak

Yayınlama tarihi : 02-01-2013

Gösterimler : 7479

Soru

Uymuş olduğum imamın arkasında Kur'an okumam câiz midir?
İmamın arkasında Fatiha'dan başka bir sûre okursam hükmü nedir?
Namazım bozulur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

İmama uyan kimsenin, imamının arkasında Fatiha'dan başka bir sûre okuması câiz değildir.

Nitekim (66742) nolu sorunun cevabında bunun açıklaması geçmişti.

Bir kimse bunu bilmeden yaparsa, kendisine bir şey gerekmez.

Allah Teâlâ'nın:

وَإِذَا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُواْ لَهُ وَأَنْصِتُواْ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ [ سورة الأعراف الآية: 204 ]

"(Ey insanlar!) Kur'an okunduğu zaman; derhal ona kulak verin, susup dinleyin ki, merhamet olunasınız." (A'râf Sûresi: 204)

Ve Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in:

لاَ تَفْعَلُوا إِلاَّ بِفَاتِحَةِ الْكِتَابِ؛ فَإِنَّهُ لاَ صَلاَةَ لِمَنْ لَمْ يَقْرَأْ بِهَا. [ رواه أبو داود وصححه الألباني في صحيح الترمذي ]

"Öyle yapmayın, sadece Fatiha'yı okuyun.ZirâFatiha'yı okumayanın namazı yoktur."(Ebu Dâvud; hadis no: 823. Elbânî; Sahih-i Tirmizî'de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Emirlerine aykırı hareket ettiği için ileride tekrar bu fiile dönmemesi gerekir.