Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Bilmeden Kıble’nin tersine namaz kılmak

Soru

Ben Mekke’de memurum ancak ailem Cidde’de ikamet etmektedir. Cumartesiden Çarşambaya kadar Mekke’de çalışırım Perşembe ve Cuma günleri aileme dönerim. Bir haftasında eve döndüğümde bir baktım ki babam yattığım odanın dekorunu değiştirmişti, dana önceden kullandığım kapıyı iptal etmiş ve karşı duvarda yeni bir kapı açmıştı bununla birlikte odanın mobilyasını da değiştirmişti. Allah’a şükürler olsun ben namazlarımın çoğunu mescitlerde kılarım ancak bazı namazlara yetişemediğimde evde kılardım, odamda yapılan değişiklikten sonra kıblenin tersine namaz kıldığımı fark ettim. Bu durumda ne yapmam gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Kıbleye yönelmek namazın geçerliliği için önemli bir şarttır. Çok olmaması şartıyla az bir sapma affedilir. Aynı şekilde araştırıp içtihat ederek yanlış kılınsa bile bu durumda da hata affedilir. Ancak senin sorundan anlaşıldığı kadarıyla gerekli araştırma ve soruşturmayı yapmamışsın bu nedenle kıble tersine kıldığın namazları tekrar kılman gerekir. Bu şekilde kaç namaz kıldığını hatırlamıyorsan galip zanna göre sayıp kılabilirsin, bu konuda daha fazla istifade için (101605) ve (42574) nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.

En doğrusunu bilen Allah’tır.