Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

BİR ŞEYLE MEŞGUL İKEN KUR'AN DİNLEMEK

Yayınlama tarihi : 05-05-2010

Gösterimler : 15752

Soru

Çalışırken veya başka bir şeyle meşgul iken Kur'an dinlemenin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Radyo veya teyp aracılığıyla Kur'an-ı Kerim dinlemek, insanın karşılığında ecir aldığı salih bir ameldir. Bir kimsenin çalışırken veya bir şeyle meşgul iken, -mümkün olduğunca dinleyebiliyorsa- Kur'an dinlemesinde bir sakınca yoktur.Ancak Kur'an'a dinleyemecek ve ona kulak veremeyecek kadar bir işle meşgul ise, bu takdirde Kur'an'a karşı edepli olması ve saygı gösterilmesi ortadan kalktığı için böyle yapmaması gerekir.

İmam Nevevî -Allah ona rahmet etsin- "et-Tibyân fî Hamelet'l-Kur'an" adlı kitabında s: 92'de şöyle demiştir:

"Toplu halde Kur'an okuyan bazı gâfillerin hafife aldıkları, aslında önem verilmesi ve yapılması gereken şeylerden birisi de Kur'an'a saygı gösterilmesidir.

Kuran'a saygıdan birisi de, Kur'an okurken gülmekten, boş ve faydasız sözler söylemekten kaçınmaktır. Ancak konuşulması gereken ve mecbur kalınan söz bunun dışındadır. "

- Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-'e indirilmiş Allah'ın kelâmıdır.Onu okumak ve çokça tilâvet etmek müstehaptır.

- Kur'an, cennetin basamaklarından çıkma vesilesidir.

Nitekim Amr b. el-Âs'tan -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

يُقَالُ لِصَاحِبِ الْقُرْآنِ: اقْرَأْ وَارْتَقِ وَرَتِّلْ كَمَـا كُنْتَ تُرَتِّلُ فِي الدُّنْيَا؛ فَإِنَّ مَنْزِلَتَكَ عِنْدَ آخِرِ آيَةٍ تَقْرَأُ بِهَا. [رواه أحمد وأبو داود والترمذي وابن ماجه]

"(Dünyada sürekli) Kur'an okuyan (ona göre hareket eden) kimseye (kıyâmet günü cennete girerken) şöyle denilir:

- Kur'an'ı oku, cennetin basamaklarından çık ve Kur'an'ı dünyada tertil ettiğin gibi tertil et. Zirâ senin makamın, okuyacağın son âyetin yanındadır." (Ahmed, Ebu Dâvud, Tirmizî ve İbn-i Mâce).

Kur'an dinlemek

Aynı şekilde Kur'an dinlemek de müstehaptır.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Ebu Musa el-Eş'arî'nin -Allah ondan râzı olsun- kıraatını dinlemiş ve ona şöyle demiştir:

لَوْ رَأَيْتَنِي وَأَنَا أَسْتَمِعُ لِقِرَاءَتِكَ الْبَارِحَةَ لَقَدْ أُوتِيتَ مِزْمَارًا مِنْ مَزَامِيرِ آلِ دَاوُدَ.

[ رواه البخاري ومسلم ]

"Dün gece senin kıraatını dinlerken keşke beni görmüş olsaydın. Andolsun ki sana, Dâvud'un sahip olduğu güzel ses verilmiş." (Buhârî ve Müslim).

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- Abdullah b. Mes'ud'dan -Allah ondan râzı olsun- kendisine Kur'an okumasını istemiş ve şöyle buyurmuştu:

اقْرَأْ عَلَيَّ. قُلْتُ: أَقْرَأُ عَلَيْكَ وَعَلَيْكَ أُنْزِلَ؟ قَالَ: إِنِّي أُحِبُّ أَنْ أَسْمَعَهُ مِنْ غَيْرِي.

[ رواه البخاري ومسلم]

"Bana Kur'an oku.

(Abdullah b. Mes'ud) dedim ki:

- Kur'an sana indiği halde sana mı Kur'an okuyayım?

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- buyurdu ki:

- Şüphe yok ki ben, başkasından Kur'an dinlemeyi severim." (Buhârî ve Müslim).

Soruyu soran kardeşim,

Aynı şekilde sorunda zikrettiğin CD'den, teypden, radyodan veya televizyondan Kur'an dinlemen de müstehaptır. Bu amel, ister evinde olsun, ister arabada olsun, ister otobüste olsun, isterse bu zikredilen yerlerin dışında başka uygun yerlerde olsun, onu dinlediğin müddetçe ve sen ondan gâfil olmadıkça hüküm aynıdır (yani müstehaptır). Sen, bu Kur'an dinlemene karşılık mutlaka ecir alırsın.

Allah Teâlâ en iyisini bilendir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid