Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Erkek ve kız kardeşlerinin kişi üzerindeki hakları

Soru

Erkek kardeşleri, kız kardeşleri ve ebeveynlerin, kişinin üzerindeki hakları nelerdir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

,

Erkek ve kız kardeşleri, şeriatın iyilik yapılmasını emrettiği sıla-i rahimdendir. Nitekim Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:  Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Ben Rahmanım, (gözetilmesi gereken rahim’i (akrabalığı) yarattım ve ona kendi ismimden bir isim verdim. Her kim rahim (akrabalık ilişkilerini) gözetirse ben de onu gözetirim. Kim ondan ilişkisini keserse ben de ondan rahmetimi keserim” (Tirmizi/1907- Ebu Davud 1694)

Ayrıca Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “Kim rızkının bol, ömrünün uzun olmasını arzu ederse, akrabalarına iyi muamelede bulunsun.” (Buhari 1961-Muslm 2557).

Kardeşler arasındaki hakların bazıları şunlardır:  Onlarla karşılaştığın zaman selam vermen, seni davet ettiklerinde icabet etmen, hapşırdıklarında sünnette zikredildiği gibi dua etmen, hastalandıklarında onları ziyaret etmen, öldüklerinde cenazelerine gitmen, yemin ettiklerinde yeminleri gereği yapman, senden nasihat istediklerinde nasihat vermen, hazır bulunmadıklarında onları koruman, kendine sevdiğini onlara da sevmen, kendin için kötü gördüğün bir şeyi onlar için de kötü görmendir.  Tüm bunlar sahih hadislerde açıkça belirtilmiştir.

Ayrıca haklardan birisi de: onlardan hiç kimseyi eylem veya söz ile eziyet etmemektir. Nitekim Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “Müslüman, Müslümanların onun dilinden ve elinden emin oldukları kimsedir.” (Buhari 10- Muslim/40) Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem uzun bir hadiste faziletli amellerin yapılmasını emrederken şöyle buyurmuştur: “…. Gücün yetmezse insanlara kötülük yapmaktan sakın, bunu yaptığın takdirde kendi nefsine bir sadaka yapmış olursun. (Buhari 2382- Muslim 84)

Anne ve baba hakları ise ( 5053 ) nolu sorunun cevabında belirtilmiştir.