Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Doğum günü kutlamak amacıyla verilen tatlı ve hediyelerin kabul etmenin hükmü

Soru

, ben kendi doğum günümü kutlamıyorum, ancak benim doğum günüm münasebetiyle bana hediye takdim edilirse ne yapmam gerekir? Kabul edeyim yoksa geri mi çevireyim? Nitekim kabul etmediğim takdirde arkadaşım üzülecektir. Ailem genelde bu günlerde tatlı yapar bu durumda ne yapayım? Tatlıdan yiyebilir miyim? Doğum günümden bir gün sonra hediye alırsam hükmü ne olur? Zira hediye o gün için alınmıştır bunu kabul etmem caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

İnsanın doğum gününü kutlaması ve her sene o günü bayram olarak görmesi yeni bir bidattir ve kâfirlere benzemektir. Bu nedenle bu günü ibadet ve adet olarak her hangi amaçla kutlamak haramdır.

Bu günü kutlamamanla iyi yaptın, yüce Allah’tan seni hayırla mükâfatlandırmasını dileriz.

Şayet ailen bu kutlamayı gerçekleştiriyorsa senden iki şey istenilmektedir:

Birincisi: onlara nasihat ederek bu hususların dinimizde meşru olmayan şeylerden olduğunu açıklamandır.

İkincisi: kutlamaya katılmamakla birlikte bu kutlamaya rıza ve ikrar anlaşılacak her hangi bir şey yapmamandır.

Bu kriter sana takdim edilen hediyeler ve tatlılar ile ilgili durumlara karşı sana yardım edecektir.

Asıl olan bu münasebetle takdim edilen herhangi bir hediyeyi kabul etmemendir. İster aynı günde olsun ister bir sonraki günde olsun fark etmez. Çünkü bu hediyeyi kabul etmek kutlamaya onaydır. Ve tekrarlanması için kabul ettiğin anlamına gelmektedir. Bu nedenle kabul edemeyeceğini güzel bir üslupla özür dilersin, şayet arkadaşınla olan ilişki bozulmasından korkuyorsan ona arkadaşlığınızdan dolayı olan hediyeyi kabul ettiğini açıkla ama bidat olan bir münasebetten dolayı kabul etmediğini belirt, bunu gelecekte de kabul etmeyeceğini açıkla ve sende onun doğum gününde hediye vermezsin.

Bu güne özel yemek ve tatlı yapmak kesinlikle kaçınılması gereken bir husustur. Çünkü bu yemeği yapmak ve onu yemek kutlamanın bir sembolüdür. Bu yemekten yememen o bidati inkar ettiğine dair açık bir tepkidir. Belki de bu yanlış uygulamaktan vazgeçmelerine neden olabilir.

Daha detaylı bilgi için (9485), (90026), (26804) ve (89693) nolu soruların cevaplarına bakınız.

En doğrusunu bilen Allah’tır.