Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Oruçlu iken ağız kokusunu gideren ve güzel kokmasını sağlayan madde kullanmak

Soru

Siz değerli hocamızdan şu soruma cevap vermenizi istirham ediyorum:
Dili ve dişleri silmek için bir parmak büyüklüğündeki defenfekte edilmiş bir maddeyi kullanmak câiz midir?
Bilindiği üzere oruçlu iken ağzı kötü kokulardan ve mikroplardan arındırmak için kullanılan bu maddenin nane aromalı olmak üzere birkaç türü bulunmaktadır.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Boğazınıza ondan bir şey kaçmaması şartıyla bahsettiğiniz şeyi kullanmanızda bir sakınca yoktur. Bu maddeyi kullandığınız zaman ağzınızda kalan şeyi tükürürsünüz veya mazmama yaptıktan sonra onu dışarı atarsınız.

Değerli âlim Salih el-Fevzân'a:

"Eczanelerde sprey şeklinde ağız kokusunu değiştiren ağız spreyi bulunmaktadır. Ramazan ayında ağız kokusunu gidermek için gündüzleri bunu kullanmak câiz midir?"

Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"Oruçlu iken ağız spreyinin yerine Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in kullanılmasını teşvik ettiği misvak kullanmak yeterlidir. Eğer oruçlu iken ağız spreyi kullanır ve boğazına ondan bir şey kaçmazsa, bunu yapmamasında bir sakınca yoktur. Aslında Ramazan'da oruç sebebiyle ağızdan gelen kokudan tiksinmemek gerekir. Çünkü bu koku, Allah -azze ve celle-'ye olan bir itaatin ve O'na sevimli gelen bir amelin sonucudur.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'den gelen bir hadiste o şöyle buyurmuştur:

"Oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha hoştur."

(el-Muntekâ min Fetâvâ Salih el-Fevzân, c: 3, s: 121)

Kaynak: Islam Q&A