Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

'Ölülerden birisinin, hayatta olanlardan birisinden kendisine su içirmesini istemesi' rüyâsının yorumu nedir?

Yayınlama tarihi : 31-07-2015

Gösterimler : 5625

Soru

Annemin âilesinden ölmüş bazı kimselerin sürekli kendisinin rüyâsına girmekte ve bazen ondan su istemektedirler. Annem, rüyâsında kendisine geldiklerinde onların adına sadaka versin mi, vermesin mi?
Size çok teşekkür ederim.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Ehl-i sünnetten rüyâ yorumlayan bazı kimselere bunu sorduk.Hepsi de rüyâsında kendisinden su isteyen kimsenin rüyâsının yorumunun, ölünün, kendisine duâ edilmesi veya borcunun ödemesi gibi, hayatta olanlardan kendisine fayda veren şeylere muhtaç olduğuna delâlet etmektedir.

Bu rüyânın, mâli borçları ödemek sûretiyle üzerlerindeki yükten kurtulmak, manevî hak sahiplerinden helallik dilemek gibi, hayatta olanların bu rüyâdan ibret olmalarını ve müslümanın, salih amellerle terâzisinin sevâp hanesini ağırlaştırmaya çalışmasını ümit ederiz.

Bu rüyâda, hayatta olanların âilelerinden ölmüş olanların, onların rahmet duâsına ve istiğfara muhtaç olduklarını unutmamaları için bir hatırlatma vardır.

Hayatta olanların amellerinden ölüye fayda veren şeylerin beyanı için (763) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Allah Teâlâ'dan, ölülerimize rahmet ve mağfiret etmesini, onların cennetteki makamlarını yükseltmesini niyaz ederiz.