Salı 7 Şevval 1445 - 16 Nisan 2024
Türkçe

Kendine Özel Dondurulmuş Embriyoyu Kullanması

Soru

Dondurulmuş embriyo yöntemiyle bir çocuk sahibi oldum ve şu an iki yaşındadır. Daha sonra bu uygulamanın caiz olmadığını öğrendim. Bu yöntemle bir çocuğa daha sahip olmak için işlemleri başlattık. Bu durumda ne yapmalıyız işlemleri devam mı ettirelim yoksa yok mu edelim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Suni dölleme veya tüp bebek bilinen uygulamanın birçok yöntemi bulunur, bunların bazıları caiz olduğu gibi bazıları haramdır.

Caiz olan yöntemlerden bazıları şöyledir:

Erkek eşten sperm alınır ve eşi olan kadının yumurtasıyla dış ortamda dölleme gerçekleştirilir. Daha sonra döllenmiş yumurta tekrar eşinin rahmine yerleştirilir.

Bu uygulama için mutlaka iyi araştırma yapılması ve güvenilir doktor bulunması gerekir. Çünkü bu konuda ticari amaçla ve erkeğin spermi uygun olmadığı için farklı erkeklerin spermlerini kullanma ihtimali mevcuttur. Bu tür riskler ve tehlikeler göz önünde bulundurulmalıdır.

Sadece istenilen sayı kadarıyla yumurta elde edilir. Geri kalan döllenmiş yumurtalar mutlaka yok edilmesi gerekir. Bunları saklamak başka yumurtalarla karışma ihtimali olduğu için doğru değildir. Bilerek veya bilmeyerek bu konuda olacak ihmal, soyların karışmasına neden olacaktır.

İslam Fıkıh Komitesi bu konuda 1990/1410 yılında şöyle bir karar vermiştir:

1- Döllenmemiş yumurtaları tekrar kullanmak üzere saklanma olasılığına ilişkin bilimsel çalışmalar ışığında; implantasyon için sadece gerektiği zaman ve sınırlı sayıda yumurtalar döllenir, fazla döllenmiş yumurtalardan kurtulmak gerekir.

2-Gerektiğinden fazla döllenmiş yumurta meydana gelirse; yaşamları doğal olarak sona erinceye kadar tıbbi bakım yapılmadan terk edilir.

3-Döllenmiş yumurtayı eşi olmayan farklı bir kadına yerleştirilmesi haramdır. meşru olmayan bir gebelik için her türlü tedbirler alınması gerekir. (Mecelle Mecme Fıkıh el İslami sayı7, cilt 3, sayfa 563)

Bunun üzerine dondurulmuş ve döllenmiş yumurtalardan kurtulmanız gerekir. Fakat yeni bir yapay dölleme yaptırabilirsiniz. Çünkü empriyo ve yumurtaların karışmasının tehlikesi harcadığınız paradan daha önemlidir.