Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Kutlama vaktinin dışında "Cadılar Bayramı" şekeri satın almanın hükmü

Soru

nnem ve babam, kâfirler tarafından kutlanan Cadılar Bayramı (Halloween) münasebetiyle hazırlanan şekerden kutlama tarihinin çok öncesinde sadece hoşuna gittiği için satın aldılar. Bununla birlikte annem ve babam, Cadılar bayramını kutlamanın câiz olmadığını çok iyi bilmektedirler. Bu konuda şüphe dahi duymamaktadırlar. Buna göre bu şekeri yemek câiz midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Cevap:

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Kutlama vaktinin dışında bu şekeri satın almakta bir sakınca yoktur. Çünkü bu şekeri satın almak,onların kutlamalarına iştirak etmek veya kutlanmasına yardım etmek sayılmaz.

Bu konuda daha detaylı bilgi için (90026) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.