Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

ERKEK ÇOCUĞUNA, KASIK KILLARINI (CİNSEL ORGANIN ETRAFINDAKİ KILLARI) NE ZAMAN TRAŞ ETMESİNİ ÖĞRETMELİYİZ?

Yayınlama tarihi : 25-05-2009

Gösterimler : 33862

Soru

Bilindiği gibi kasık kıllarını traş etmek (etek traşı olmak), fıtrattandır. Fakat erkek çocuklarımıza bu dînî hükmü ne zaman öğretmeliyiz?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

İster erkek olsun, isterse kız olsun, çocuk ergenlik çağına yaklaştığında ve kıllar kasıkta çıkmaya başladığında bu hükmü öğrenme ihtiyacı duyar. İslâm, bu kılların çıkmasıyla o çocuğu ergenlik çağına gelmiş kabul etmiş, temizliği tamamlaması ve sağlığı da koruması için ona bu kılları traş etmesini emretmiştir.

Yine, ergenlik çağına yaklaşan çocuğa, öğrenme ihtiyacı duyacağı ve ona hatırlatılması gereken şu noktaları eklemek mümkündür:

Örneğin; dînî sorumluluk, Allah Teâlâ'nın kulları üzerindeki hakları, Allah Teâlâ'nın dînen sorumlu kıldığı kimseye yüklediği görevlerin ne anlama geldiğinin çocuğa öğretilmesi ve ergenlik çağından itibaren işleyeceği günahların yazılacağı ve cünüplükten arınmak için yıkanmak gerektiği gibi hükümlerin kendisine hatırlatılması gerekir.

Anne ve baba, erkek çocuğuna bu konunun doğrudan hatırlatılmasında bir sıkıntı duyarsa, ona ergenlik çağı ile ilgili hükümleri içeren herhangi bir kitap veya broşür verebilirler.

Muvaffakiyet Allah'tandır.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid