Perşembe 16 Şevval 1445 - 25 Nisan 2024
Türkçe

(Doktorun) hastanın avret yerine ve kanına elini sürmesi

Yayınlama tarihi : 14-07-2009

Gösterimler : 16425

Soru

Doktorun işi gereği, kontrol etmek amacıyla bazı durumlarda hastanın avret yerini görmeyi veya ona dokunmayı gerektirmektedir.Bazı durumlarda ise cerrah doktor, ameliyat sırasında insan kanı veya idrarı arasında işini yapmaktadır. Buna göre doktorun bu durumlarda cerrah doktorun, yeniden abdest alması gerekir mi? Yoksa yeniden abdest alması efdaliyet babından mıdır? Bu konuda hoşgörü sahibi siz değerli hocamızın görüşü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Doktorun, tedâvi için gerektiğinde hastanın, ister arka (anüs) olsun, isterse ön (ferc) olsun, avret yerine dokunmasında veya ona bakmasında, -zaruret olduğu için- dînen bir sakınca yoktur.

Yine, yarayı gidermek veya yarının durumunu öğrenmek için gerektiğinde hastanın kanında dokunmasında dînen bir sakınca yoktur.Daha sonra eline bulaşan kanı yıkar.Elikan veya idrara dokunmakla abdest bozulmaz.Fakat ister arka (anüs) olsun, isterse ön (ferc) olsun, hastanın avret yerine dokunursa, abdesti bozulur.Kan, idrar veya diğer necis olan şeylere dokunmaya gelince, bunlar abdesti bzomaz.Fakat arada bir engel olmadan ferce dokunmak, yalın elle tene dokunmak, abdesti bozar.

Nitekim peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur

إِذَا أَفْضَى أَحَدُكُمْ بِيَدِهِ إِلَى فَرْجِهِ لَيْسَ دُونَهَا حِجَابٌ وَلَا سِتْرٌ فَقَدْ وَجَبَ عَلَيْهِ الْوُضُوءُ. [رواه ابن حبان وَصَحَّحَهُ الْحَاكِمُ]

"Biriniz, fercine (avret yerine) arada bir engel veya örtü olmadan dokunursa, abdest alması gerekir." (İbn-i Hibbân rivâyet etmiş ve Hâkim, 'hadis, sahihtir' demiştir.)

Aynı şekilde bir bayan doktor, hasta bir bayanın fercine gerektiğinde dokunursa, erkek gibi abdestli ise, onun da abdesti bozulur.

Kaynak: İbn-i Baz; "Mecmû' Fetâvâ ve Mekâlât Mutenevvia"; c: 6, s: 20