Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Kadına dokunmak abdesti bozar mı?

Soru

Bir insanın, gün boyunca eşinden (hanımından) bir şey almaktan veya ona bir şey vermekten vazgeçemiyor (böyle olmayan bir gün yoktur).Bu sebeple abdestli erkeğin (kocanın) hanımının eline dokunursa, abdesti bozulur mu?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bir erkek, bir kadının eline doğrudan (ellerinde eldiven gibi herhangi bir engel olmadan) dokunursa, abdestin bozulup-bozulmayacağı konusunda ilim ehli arasında görüş ayrılığı vardır.Fakat bu konuda en tercihli görüş; erkek, kadına ister şehvetle dokunsun, isterse şehvetsiz dokunsun, abdesti bozulmaz. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- (evinden mescide çıkarken) eşlerinden bazılarını (Âişe -Allah ondan râzı olsun- gibi) öpmüş,fakat yeniden abdest almamıştır.Ayrıca bu, yaygın bir şey olduğundan dolayı şayet abdesti bozan bir durum olsaydı, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bunu ümmetine açıklardı.

Allah Teâlâ'nın Nisa Sûresi: 43. ile Mâide Sûresi: 6. âyetlerinde geçen:

...أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاءَ ...

"...veya kadınlara dokunmuş iseniz..."

(Dokunma) sözünden kasıt; âlimlerin en doğru olan görüşüne göre cimâdır (...yani eşlerinizle cinsel ilişkiye girmişseniz...)

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 5, s: 266