Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Enflasyon Nedeniyle Fazla Ödeme Yapmak, Faizdir.

Soru

Faiz ödemenin haram olduğunu biliyorum, ancak enflasyon nedeniyle faiz ödemenin hükmü öğrenmek istiyorum. Örnek: 50 TL borç aldım ve 5 sene sonra geri ödemek istediğim 50 TL nin değeri değişecektir. Bu nedenle 50 TL’ nin 5 sene sonraki değerine göre ödemek zorundayım. Öğrenciler için kredi almak istiyorum ancak bunun enflasyondan kaynaklanan faizi bulunmaktadır, bunun hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

Her hangi bir şahıstan veya bir kurumdan 50 TL borç alır ve 5 sene sonra geri verdiğinde bu para birimi tedavülde olduğu müddetçe değeri düşse bile aynı tutarı vermen gerekir.

Paranın değeri düşmesi nedeniyle borç üzerinden fazla bir şey vermek haram olduğu (12541) nolu sorunun cevabında belirtilmiştir. Alimlerin cumhuru bu görüştedir.

İkincisi:

Her kim belirli bir para birimiyle borç alır ve farklı para birimiyle ödeme yapmak üzere anlaşırsa faize girmiş olur. Çünkü bu kimsenin yaptığı; hazırda bulunan parayı, vadeli olarak başka para birimiyle satmaktır. Bu işlem haram olup faiz türlerinden biridir. Buna “Nesie Faizi” denir.

Bununla birlikte borç alan kimse, borç ödeme zamanında borç veren ile anlaşarak farklı bir para birimiyle ödeme yapabilir.

Yukarıda verilen örnekte 5 sene sonra 50 TL yi ödeme gününde borç veren kimseyle bu paraya eş değerinde dolar veya farkı para birimiyle borcunu ödeme yapılabilir. Ancak ödeme gününde belirlenen kur fiyatı esas alınması gerekir.

Üçüncüsü:

Enflasyon faizi bulunan bir krediyi almak, haram olduğu açıklanmıştır. Çünkü burada ki fazlalık, faiz sayılır. Bunun üzerine bu krediyi almanız caiz değildir. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem Faiz yiyeni, yedireni,  (faiz borcunu) yazanı, şahitlik yapanı lanetlemiş ve hepsinin günahta eşit olduğunu söylemiştir. (Muslim 1598)