Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Bir kimse, rekâtların sayısında şüpheye düşerse, yanında namaz kıldığı kimseye itimat edebilir mi?

Soru

Ben, namaza sonradan yetiştiğim zaman, (imam selâm verdikten sonra kılamadığım rekâtı veya rekâtları) kılmak için kaç rekâta yetiştim veya kaç rekât kaldı gibi konularda yanılıyorum veya unutuyorum.Namaza geç gelip benimle birlikte aynı anda safa duran üç veya üçten daha fazla kişi olduğu zaman (kaç rekât kılamadığımdan) emin oluyorum.
Benim sorum şudur: Özellikle birden fazla kişinin yanılma ve unutkanlık konusunda birleşmesi zor olduğu için benimle birlikte sonradan safa duran bu kişilere kalan rekâtların sayısı konusunda uymam meşrû mudur?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Bir kimse, namazın rekâtlarında şüphe duyması hâlinde yakîne binâ eder (emin olduğu rekâtı baz alır). Buna göre az olan rekâta itimat eder. Eğer yanında namaz kılan kimseye bakarak zannınca ağır basan rekâta itimat ederse, bunda bir sakınca yoktur. Ancak her iki durumda da sehiv secdesi yapması gerekir."

Kaynak: (Abdulkerim el-Hudayr)