Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Şeytan Çarpması Ve Sihir

Soru

Kardeşim bir yolculuktan döndükten sonra garip bir şekilde konuşmaya başladı, bir takım kehanetleri öne sürer ve kimseyle konuşmazdı, olumsuz hareketlerinden dolayı psikolojik hastalığı olduğunu düşünerek doktora götürdük fakat her hangi bir şey tespit edilemedi, daha sonra ona cin musallat olduğunu veya ona sihir yapıldığını düşündük, bu konuda nasıl bir çözüme ulaşabiliriz?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şeytan çarpması ve sihir arasındaki farklar hususunda tecrübe sahipleri şeytan çarpması belirtilerini şu şekilde belirtmektedir:

1-Ezan veya Kur’an-dan aşırı bir şekilde rahatsız olmak ve kaçınmak.

2- Yanında şifa niyetiyle Kur’an okunurken bayılma, kasılma, sara ve düşme meydana gelir.

3-Çokça korkutucu rüya görmek.

4-Yalnız ve tek başına kalmak, garip davranışlar sergilemek.

5-Kur’an okunduğunda içindeki şeytan konuşabilir.

6-Çarpılma. Yüce Allah şöyle dedi: “Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar.” (Bakara/275)

Sihrin belirtileri ise şöyledir:

1-Sihre maruz kalan kadının kocasından veya sihre maruz kalan kocanın karısından nefret etmesi. Ayette şöyle geçmektedir: “

2-Kişinin ev dışında ve evde farklı duygu içerisinde olması; Ev dışında olduğunda ailesini özler eve geldiğinde ise çok şiddetli bir şekilde nefret eder.

3- Eşiyle cinsel ilişkiye girememek.

4-Hamile kadının sürekli düşük yapması,

5- Belirli ve açık bir neden olmadan davranışlarda ani değişimler olması,

6-Yemek yeme iştahı tamamen kesilmesi,

7-Yapmadığı bir şeyi, yaptığını hayal etmesi,

8- Belirli bir kişiye körü körüne itaat etmek, ani ve aşırı bir şekilde onu sevmek.

Bununla birlikte yukarıda belirtilen bazı davranışların bir kişide bulunması, o kişinin sihir veya şeytan çarpmasına maruz kaldığı anlamına gelmez. Nitekim bazı belirtiler fiziksel veya psikolojik nedenlerden de olabilir.

Tedavi:

1-Allah’a tevekkül ederek ihlaslı bir şekilde ona yönelmek.

2-Rukye yapmak ve koruyucu duaları okumak.

En önemli koruyucular Falak ve Nas sureleri olduğu gibi ihlas ve Fatiha sureleri de etkili rukyeler arasında olduğu tespit edilmiştir.

Sihirden kurtulmak için yedi adet yeşil sedir yaprağı alınır, öğütülür ve bir kaba konur. Daha sonra duş almaya yetecek kadar üzerine su dökülür, bu esnada Ayet-el Kursi, Kafirun, İhlas, Falak, Nas ve Bakara suresinin 102. Ayetini, Araf 117-119, Yunus 79-82, Taha 65-69 ayetlerini okur. Suyun bir kısmını içer diğeriyle yıkanır. Zira seleften bazı kişiler bunu denemiş ve faydalı olduğunu savunmaktadır.

3-Yapılan sihri çıkarmak ve yok etmek. Nitekim Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem, Yahudi olan Lubeyd bin Asam’ın sihrine maruz kaldığında yapılan sihir düzeneğini yok etmiştir.

4-Mübah olan iaçları kullanmak. Örnek olarak her sabah aç karna Medine hurması olan Aliye hurmaları yemek. Şayet bu hurmadan bulunmazsa bulunan her hangi hurmaları yiyebilir. Allah’ın izniyle faydası olacaktır.

5-Hacamat yaptırmak.

6-Dua etmek.

Allah, kardeşine şifa versin ve sizi tüm sıkıntılardan kurtarsın. Şüphesiz şifa veren sadece yüce Allah’tır.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid