Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Ramazan gündüzüne isteğe bağlı cerrahi ameliyat yapmanın hükmü

Soru

Ramazan ayından sonra uzman doktoru bulmama ihtimalinden dolayı Ramazan ayında olağanüstü durumlarda gerçekleştirilen ameliyatlarda orucu bozmak caiz mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Şayet ameliyatı Ramazandan sonra ertelemek, hastalığı artırır ve hastayı zor duruma sokacaksa, ayrıca şifa gecikmesine neden olacaksa, veya daha sonra verilecek randevu çok uzun bir süreye ertelenecekse, veya daha sonraki zamanlarda uzman ve yetenekli bir doktor bulunmayacaksa; oruçlunun orucunu bozmasına neden olsa bile Ramazan ayında ameliyatın gerçekleştirilmesinde bir sakınca yoktur. Şayet her hangi bir zorluk oluşmayacak şekilde Ramazan ayından sonra ertelemek mümkünse bu durumda oruçlunun orucunu bozması caiz değildir. Çünkü ramazan ayının orucu farzdır, bu farz, ertelenmesi mümkün olan bir sebepten dolayı ertelenmez.

Bu cevap Şeyh Abdurrahman el Berak’ın bu konudaki sözlerin özetidir.

Daha detaylı bilgi için (12488) ve (141646) nolu soruların cevaplarına bakınız.