Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

 Geçmiş senelerin zekatının kazası

Soru

İslam'dan uzak oluşumdan dolayı geçen senelerin zekatını ödeyemedim ancak Allah'a hamd olsun geçen sene tekrar doğru yol olan İslam'a geri döndüm. Para kazanmaya başladım, malımın zekatını vermek ve olabildiğince geçmiş senelerde yaptığım hataları telafi etmek istiyorum. Benim geçmişte olan ve hala ödemediğim borçlarım var. Geçmiş senelerin zekatını nasıl verebilirim, şimdi onları kaza edersem kabul olur mu?.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hidayetin için Allah'a hamd ediyoruz ve Allah'tan senin için sebat diliyoruz. Bil ki Allah bağışlayıcı ve sonsuz rahmet sahibidir. Yüce Allah yaratıklara hiçbir ihtiyacı olmadığı halde kulunun Allah'ı mutlu eder. Allah'tan senin fazlını artırmasını diliyoruz.

Geçmiş senelerde sahip olduğun mallar üzerinden ve borçların çıkarılmasından sonra geçmiş senelerin zekatını vermen gereklidir. Eğer bir senenin zekat miktarını kesin bir şekilde biliyorsan şüphesiz o miktarı vermen gereklidir. Miktarı tam olarak bilmiyorsan araştırıp bir miktar takdir etmen yeterli olur.

Şeyh İbn Useymin'e şöyle bir soru sorulmuştur:

Kişi 5 sene boyunca zekatı önemsemediği için vermemiş, şimdi ise tövbe etmiş. Tövbe bu kişiden geçmiş senelerin zekatını düşürürü mü? Eğer düşürmüyorsa çözüm nedir? Ancak şimdi miktarını bilmiyor?

İbn Üseymin de şu şekilde cevap vermiştir: Zekat, Allah'a bir ibadet olup aynı zamanda fakirlerin bir hakkıdır. Eğer kişi zekatı vermezse her iki hakka da girmiş olur; Allah'ın hakkı, kul ve diğer zekat verilmesi gerekn diğer kişilerin hakkı. Kişi beş sene sonra tövbe ederse, kendisinden Allah'ın hakkı düşmüş olur. Çünkü Allah-u Teala buyuruyor ki: ''O, kullarından tövbeyi kabul eden ve günahları affedendir.'' Şura/25. Ancak zekatı hakedenlerin fakirler veya diğerleri olsun hakkı kalır. Onun için zekatı bu kişilere vermesi gereklidir. Belki de tövbenin kabuluyla birlikte zekat sevabına da erişir. Çünkü Allah'ın fazlı geniştir.

Zekatın hesaplamasına gelince, kişi elinden geldiğince zekat miktarını bulmaya çalışmalıdır. Allah kimseye kaldıramıyacağı yükü yüklemez. Mesela 10 bin ise, senede bunun zekatı 250 olur. Eğer 250 ise, geçmiş seneler için de 250 versin. Ancak bazı senelerde 10 binin üzerine çıkmış ise bu ziyadeyi de vermelidir. Eğer azalmışsa bu eksikliği de hesaplar.''    Esiletu elbabu lmeftuh sayfa 494 12. Buluşma.

En iyisini Allah bilir