Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Ramazan orucundan birkaç gün kaza borcu olan fakat bunun kaç gün olduğunu hatırlamayan kimse

Soru

Ben, yıllar önce âdet (hayız) gördüğüm için birkaç gün oruç tutamadım.Bu günleri şimdiye kadar tutmadım ve bunun üzerinden de yıllar geçti. Şimdi ben, üzerimdeki bu oruç borcunun kazasını tutmak istiyorum.Fakat üzerimde olan kaza orucunun kaç gün olduğunu bilmiyorum. Ben ne yapmalıyım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, Allah'a mahsustur.

Sizin şu üç şeyi yerine getirmeniz gerekir:

Birincisi:

Bu ertelemeden (orucu ertelemekten) dolayı Allah Teâlâ'ya tevbe etmeniz, orucun kazasını hafife almanızdan dolayı yaptıklarınızdan pişmanlık duymanız ve bu gibi bir davranışa tekrar dönmemeye azmetmeniz gerekir.

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

... وَتُوبُوا إِلَى اللهِ جَمِيعاً أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ [ سورة النور من الآية: 31 ]

"Ey mü'minler! Toptan Allah'a tevbe edin ki kurtuluşa eresiniz." (Nûr Sûresi: 31)

Bu erteleme olayı, bir ma'siyettir, günahtır. Bu günahtan Allah Teâlâ'ya tevbe etmek ise, farzdır.

İkincisi:

Zanna göre hareket ederek bir an önce bu kaza orucunu tutmaya başlamanız gerekir.Allah Teâlâ, bir kimseye gücünün üzerinde yük yüklemez.Tutamadığınızı tahmin ettiğiniz günlerin orucunu kaza edersiniz. Bu sebeple eğer kaza borcunuzun on gün olduğunu zannediyorsanız, on gün oruç tutarsınız. On günden fazla veya az olduğunu zannediyorsanız, zannınıza göre hareket ederek oruç tutarsınız.

Nitekim Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

لاَ يُكَلِّفُ اللهَ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَهَا لَهَا... [ سورة البقرة من الآية: 286 ]

"Allah, bir kimseye gücünün üzerinde yük yüklemez."(Bakara Sûresi: 286)

Yine, Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

فَاتَّقُوا اللهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ... [ سورة التغابن من الآية: 16 ]

"(Ey mü’minler!) O halde gücünüz yettiği kadarıyla Allah’tan korkun (Allah’tan korkmada güç ve takatinizi harcayın)." (Teğâbun Sûresi: 16)

Üçüncüsü:

Eğer gücünüz yetiyorsa, her gün için bir yoksulu doyurursunuz. Her gün için verilmesi gereken bu fidyenin hepsini sadece bir yoksula da verebilirsiniz.Eğer yoksulu doyuramayacakkadar fakir iseniz, bu konuda kaza orucunu tutmanız ve tevbe etmenizin dışında size bir şey gerekmez.Her gün için verilmesi gereken fidye, belde halkının yiyecek olarak kullandığı şeyden yarım sa' verilir.Yarım sa'ın miktarı ise, gücü yeten kimse için yaklaşık olarak 1.5 kg'dır.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Kaynak: Bkz: Abdulaziz b. Baz; "Mecmû' Fetâvâ ve Mekâlât Mutenevvia"; c: 15, s: 342