Çarşamba 15 Şevval 1445 - 24 Nisan 2024
Türkçe

Başın etrafını kısaltmak yasak olan Kaza’ tıraşına girer mi?

Soru

Kaza’ tıraşı hakkında okuduğum tüm bilgiler başın bir kısmını tıraş edip diğerini bırakmak olduğunu gördüm. Peki başın bir kısmını kısaltmak ve belirgin bir şekilde diğerini bırakmak kaza’ tıraşından sayılır mı?
Örnek olarak kulak üstü olan yan tarafları bir santim uzunluğunda bırakarak ön tarafı 7-8 cm bırakmak. Bu uygulama kaza’ tıraşına mı girer yoksa bu kısaltma hükmüne mi girer.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Evet Kaza’ tıraşı başın bir kısmını tıraş etmek ve diğerini bırakmaktır.

Ama başın bir kısmını kısaltmak ise başın iki tarafını kısaltıp ortasını bırakmak bu Kaza tıraşın tanımına girmez, ancak kısaltma çok aşırı şekilde belirgin ise o zaman bunan alıkonur çünkü Kaza’ tıraşına benzemiş olur.

Ayrıca bu şekilde kısaltmak fasık ve kâfirlerin uygulamalarındandır. Adalet ve ahlak sahibi insanların değil. Müslüman olan kimse bu kişilere benzemesi kabul edilmez.

Bu soruyu şeyh Abdurrahman el Berak’a sorduk şöyle cevap verdi: Her ne kadarda Kaza’ tıraşı olmasa kaza’ tıraşına benzemektedir.

Bu şekillerin bazıları kafirlere benzeme hükmündedir. Bu konuda 110209 nolu sorunun cevabında detaylı bilgi verilmiştir.

En doğrusunu Allah bilir.