Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Bir kimse, müslüman olduktan sonra hac için ismini değiştirmesi gerekir mi?

Yayınlama tarihi : 16-10-2011

Gösterimler : 7196

Soru

Ben, uzun bir süre önce müslüman oldum ve şimdi hac menâsikini edâ etmek için hacca gitmek istiyorum. Fakat ben, hıristiyan ismimi, müslüman bir isimle değiştirmeden hac menâsikini edâ etmeye gidemeyeceğimi işittim. Bu doğru mudur?
Pasaport ve kimlik kartı gibi bütün belgelerimi de değiştirmem gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Dînî yönden hac ve umrenin geçerli olmasının, insanın ismiyle hiçbir alakası yoktur. Eski isminizde dînî yönden bir sakınca yoksa, bu isminiz üzere kalmanızda hiçbir sakınca yoktur.Eğer dînen sahih ve güzel anlamlı Arapça bir isim kullanırsanız, bu daha hayırlı ve güzel olur.

Bu konuda (1692) nolu sorunun cevabına bakınız.

Resmî yönden ise, hac için giriş vizesi alabilmek için, İslâm Merkezi'nden, İslâm'a girdiğinizi gösteren belgeyi yanınıza alarak büyükelçiliğe gitmeniz yeterlidir.Allah'ın izniyle hac menâsikini edâ etmek için hacca gelme yolunda hiçbir engelle karşılaşmayacaksınız. Bu sebeple müslüman ve size mahrem olan birisiyle hac ve umreyi en yakın zamanda edâ etmek için acele etmeniz gerekir.

Bu konuda (22369) nolu sorunun cevabına bakınız.

Tevfik, Allah Teâlâ'dandır.

Kaynak: Şeyh Muhammed Salih El Muneccid