Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Çocukları eğitmek

Yayınlama tarihi : 03-01-2010

Gösterimler : 7894

Soru

Babaların eğitimde İslami açıdan sorumlulukları nedir, eğitim türünün özel mi yoksa resmi mi olması gerekir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bütün övgüler Allah’adır.

Çocuğun eğitilmesi şüphesiz hayatın kaçınılmazlarından biridir.Eğer hayatın kaçınılmazlarından biriyse nafaka vermek zaruridir. Buna göre ona öğretmelidir ancak bütün merhaleleri değil. Çünkü o orta veya lise merhalesinde yaşayabilir.

Özel okullar ve genel okulların hangisinin şer’i yönden daha faziletli olduğuna gelince belirli bir prensibin olduğunu sanmıyorum. Belki özel eğitim daha iyi olabilir. Belki de resmi okullar daha iyi olabilir. Bu müfredata ve eğitim ekibine ve takip edilen sisteme göre değişir.

Allah en iyi bilendir.