Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Hac veya umre yapmak istediği halde mikat yerini ihramsız geçen, daha sonra mikat yerine dönen kimse

Soru

Bir kimse, hac yapmak istiyor, fakat Mekke'de işini bitirdikten sonra Medine'ye gidecektir.Mikat yerini ihramsız olarak geçip Mekke'ye girdikten sonra Medine'ye giden bu kimse, hac yapmak amacıyla Medine halkının mikat yerinden ihrama girerse, bu davranışından dolayı hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bu kimse, Medine halkının mikat yerine dönüp oradan ihrama girdiğine göre, (Medine'ye giderken Mekke'ye) ihramsız girmesinden dolayı kendisine bir şey gerekmez. Fakat bu kimse, kendisinin mikat yerinden ihrama girmiş olsaydı, daha evlâ ve daha fazîletli olurdu.

Başarı, Allah Teâlâ'dandır.

Kaynak: İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi