Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Cidde'ye gidecek olan fakat hac yapmaya imkân bulup-bulamayacağını bilemeyen kimse

Soru

Ben, hacdan önce iş için Allah'ın izniyle Cidde'ye gideceğim. Niyetimde imkân bulursam hac yapmak da vardır. Bilindiği üzere iş şartları sebebiyle belki hac yapmaya imkân bulamayabilirim.Buna göre (hac yapmaya imkân bulursam) nereden ihrama girmem gerekir?
Mikat yerine mi dönmem gerekir, yoksa Cidde'den mi ihrama girmeliyim?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Mikat yerine dönmenize gerek yoktur. Aksine hacca karar verdiğiniz, bulunduğunuz yerden ihrama girmeniz gerekir. Bu yer ister Cidde olsun, isterse başka bir yer olsun fark etmez.Çünkü siz mikat yerine uğradığınız zaman hac yapmaya kesin bir şekilde henüz karar vermemiştiniz.

Değerli âlim Abdulaziz b. Baz -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Her kim, imkân bulursa hac yapmak niyetiyle Mekke'ye gelir, sonra buna imkân bulur ve hac yapmaya karar verirse, ister mikat sınırları içerisinde olsun, isterse Mekke'de olsun, bulunduğu yerden ihrama girer. Ancak hac yapmasına izin verileceğini biliyor ve kendisi de hac yapmaya kararlıysa, bu takdirde uğradığı mikat yerinden ihrama girmesi gerekir. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- mikat yerlerini tayin ederken şöyle buyurmuştur:

... هُنَّ لَهُنَّ وَلِمَنْ أَتَى عَلَيْهِنَّ مِنْ غَيْرِهِنَّ مِمَّنْ أَرَادَ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ، وَمَنْ كَانَ دُونَ ذَلِكَ فَمِنْ حَيْثُ أَنْشَأَ حَتَّى أَهْلُ مَكَّةَ مِنْ مَكَّةَ. [ رواه البخاري ]

"Mikatlar, hac ve umre yapmak isteyen (hadiste adı geçen) beldelerin halkları ile o mikatlar üzerinden gelenler içindir. Kim de mikat sınırları içerisinde ikâmet ediyorsa, bulunduğu yerden ihrama girer.Hatta Mekke halkı, Mekke'den ihrama girer." (Buhârî ve Müslim)" (Abdulaziz b. Baz'ın Fetvâları; c: 17, s: 53)