Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Gelirim, aylık masraflarıma denk geliyor.Buna göre hac bana farz mıdır?

Soru

Ben, iki çocuğu ve hanımı olan bir âile reisiyim. Maaşım, hayat gereksinimlerine zor yetiyor. Benim bundan başka bir gelirim de yoktur. Haliç ülkelerinden birisinde 4 yıl süreyle çalıştım ve biraz para biriktirebildim. Bu parayı da İslâmî bir bankaya yatırdım ki hayatın zorluklarına karşı bana ek bir gelir olarak yardımcı olsun.Maaşım ve bankadan gelen bu gelir, normal olarak bana ve âileme ancak yetmektedir.
Buna göre bu paradan hac nafakasını ayırmakla mükellef miyim?
Bu şartlar ışığında ben hac yapmakla mükellef miyim?
Bilindiği üzere hac nafakasını bankadaki hesabımdan ayırdığım takdirde, aylık gelirimi olumsuz etkileyecek ve beni maddî açıdan strese sokacaktır. Bu konuda ne yapmamı tavsiye edersiniz değerli hocam?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Durumunuz, zikrettiğiniz gibi ise, dînî bakımdan hac yapmaya gücünüz yetmediği için siz hac yapmakla mükellef değilsiniz.

Zirâ Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَلِلّهِِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلاً وَمَنْ كَفَرَ فَإِنَّ الله غَنِيٌّ عَنِ الْعَالَمِينَ [ سورةآل عمران من الآية: 97 ]

"Yoluna gücü yetenlerin Beytullah'ı haccetmeleri, Allah'ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır. Kim de (haccın farz oluşunu) inkâr ederse, bilsin ki Allah, âlemlerden (onun haccından ve diğer amelinden) müstağnîdir."(Âl-i İmrân Sûresi: 97)

Başka bir âyette şöyle buyurmuştur:

فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ... [ سورة التغابن من الآية: 16 ]

"(Ey mü’minler!) O halde gücünüz yettiği kadarıyla Allah’tan korkun (Allah’tan korkmada güç ve takatinizi harcayın)." (Teğâbun Sûresi: 16)

Yine şöyle buyurmuştur:

... وَمَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ ... [ سورة الحج من الآية: ٧٨ ]

"O (Allah), dîn hususunda üzerinize hiçbir zorluk (güçlük) yüklememiştir."(Hac Sûresi: 78)

Başarı, yalnızca Allah Teâlâ'dandır.

Kaynak: (İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 11, s: 190-192)