Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Loğusa bir kadın, kırk günü tamamladığı halde hâlâ temizlenmemişse, oruç tutup namaz kılabilir mi?

Soru

Yeni doğum yapmış bir kadının Ramazan orucu tutması gerekir mi? Bilindiği üzere bu kadın, kırk günü tamamladığı halde hâlâ loğusa halindedir, yani henüz temizlenmemiştir.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Âlimler, loğusalık süresinin en fazla kaç gün olacağı konusunda görüş ayrılığına düşmüşlerdir. Âlimlerin cumhuru, loğusalık süresinin doğumdan sonra en fazla kırk gün olacağı görüşüne varmışlardır.

Buna göre loğusalık kanı kırk günden fazla gelen kadının bu kanı, eğer âdet günlerine denk gelmişse, bu takdirde kadın âdet olmuş demektir. Yok eğer âdet günlerine denk gelmemişse, bu takdirde bu kan, istihâze (özür) kanıdır. Dolayısıyla kırk günden sonra yıkanır, oruç tutmaya ve namaz kılmaya başlar. Böylelikle bu kadın, normal temizlenmiş kadınlar hükmünde sayılır.