Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Bilincini kaybeden kimsenin orucu

Soru

Epilepsy hastalığına yakalanan kimsenin oruç tutması gerekir mi?
(Epilepsy, kişiye kısa süreliğine bilincini (şuurunu) kaybettiren bir hastalıktır).

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Evet. Ramazan'da baygınlık geçiren kimsenin oruç tutması gerekir. Kısa süreliğine bilincini kaybetmesi, Ramazan orucunun farziyetini ondan düşürmez.

Değerli âlim Abdulaziz b. Baz,'a -Allah ona rahmet etsin-:

"Birkaç saat bilincini kaybeden bir kimsenin oruç tutması gerekir mi?"

Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

"Eğer bu kimse sadece birkaç saat bilincini kaybediyorsa, oruç tutması gerekir. Bu kimse, tıpkı bazı vakitlerde uyuyan kimse gibidir. Gündüz veya gece bazı vakitler bilincini kaybetmiş olması, Ramazan orucunun ona farz oluşuna bir engel değildir." (Fetâvâ İbn-i Baz, c: 15, s: 210)

Fakat bu kimsenin baygınlığı gün boyu (fecrin doğuşundan güneşin batışına kadar) devam ediyorsa, bu takdirde onun orucu geçerli değildir ve bu günü kaza etmesi gerekir. Eğer gündüz oruçlu iken kendine gelirse, bu takdirde orucu geçerlidir.

Bu konuda (9245) ve (12425) nolu soruların cevaplarına bakınız.