Cuma 10 Şevval 1445 - 19 Nisan 2024
Türkçe

Şeker hastasının insülin iğnesi yaptırması, orucu bozmaz

Soru

Benim kardeşim, şeker hastasıdır ve her gün insülin iğnesi yaptırması gerekiyor. Kardeşimin insülin iğnesi yaptırması orucunu bozar mı?
Esasında kardeşimin oruç tutması gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Tedavi için Ramazan'ın gündüzünde adı geçen iğneyi yaptırmanızda hiçbir sakınca yoktur ve size orucun kazası da gerekmez. Eğer zorluk vermeyecekse, insülin iğnesini gece yaptırırsanız, bu daha evlâdır.

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi, c: 10, s: 252

Şeker hastasının oruç tutmasının hükmü hakkında sorduğunuz ikinci sorunuza gelince, bu konuda (1319) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.