Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Âdem oğlunun bedeninden çıkan ve orucu bozan şeylerden olan kanın miktarı hakkında sormak istiyorum

Soru

Âdem oğlunun bedeninden çıkan ve orucu bozan şeylerden olan kanın miktarı hakkında sormak istiyorum.Zirâ ben, bir süreden beri ve düzensiz bir şekilde, beraberinde yarım fincan miktarı kan gelen basur hastalığından muzdaribim.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Allah Teâlâ'dan size âcil şifâlar vermesini niyaz ederiz.

Bu kan, basur hastalığı sebebiyle geldiğinden dolayı orucunuz sahihtir. Sizin irâdeniz dışında kan geldiği sürece, çok miktarda gelse bile size bir şey gerekmez.

Orucu bozan kan konusunda ölçü şudur:

İnsandan çıkan kanın iki durumu vardır:

Birincisi:

Kanın, insanın bedeninden fiili ve kendi irâdesiyle çıkmasıdır ki bu detaylıdır:

1- Kanın hacamat yoluyla çıkmasıdır ki bu orucu bozar.

Çünkü Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

أَفْطَرَ الْحَاجِمُ وَالْمَحْجُومُ. [ رواه أبو داود وابن ماجه وصححه الألباني في صحيح أبي داود ]

"Hacâmât yapan da, yaptıran da orucunu bozmuştur."(Ebu Davud, hadis no: 2367. İbn-i Mâce, hadis no: 1679. Elbânî, 'Sahih-i Ebî Davud', hadis no: 2074'de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

2- Kanın, hacamat dışında bir yolla, örneğin damardan kan alma yoluyla insanın bedeninden çıkmasıdır. Eğer çıkan kan çok ise ve insanın bedenine tesir ediyorsa, orucu bozulur. Örneğin kan bağışında bulunmak gibi. Yok eğer kan az miktarda ise ve insana zarar vermiyorsa,orucu bozulmaz. Örneğin tahlil için alınan kan gibi. Bu kan orucu bozmaz.

İkincisi:

Kanın, insanın bedeninden istemeden çıkmasıdır. Örneğin trafik kazası geçirmesi veya burundan kan gelmesi veya bedeninden herhangi bir yerin yaralanması sebebiyle çok miktarda kan gelse bile orucu sahihtir. (İbn-i Useymîn'in Fetvâları, c: 2, s: 132)

Fakat insanın irâdesi dışında çıkan kan insanı zayıf ve bitkin düşürecek miktarda çok olursa, bu takdirde orucunu bozar ve Ramazan'dan sonra onun yerine bir gün kaza eder.