Cumartesi 11 Şevval 1445 - 20 Nisan 2024
Türkçe

Sehiv Secdelerinde Ve Her İki Secde Arasında Ne Söylenir?

Soru

Sehiv secdelerinde ve iki secde arasında da ne söylenir? Farz namazında olduğu gibi midir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bildiğimiz kadarıyla sehiv secdeleriyle ilgili özel bir zikir yoktur. Bunun üzerine sözö konusu secdelerin hükmü namazlarda secdelerin hükmü gibidir. Normal namazların secdelerinde “Subhane Rabbiyel Ala” söylendiği gibi burada da bu zikir söylenir ve dua edilir. Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur: Kulun Rabbine en yakın olduğu vakit secde halidir. Bu durumda çokça dua edin” (Muslim 482)

İki sehiv secde arasında aynı şekilde namazda iki secde arasında okunan dua okunur: “Rabbi iğfir li” daha detaylı bilgi için  (13340 ) nolu soruların cevaplarına bakınız.

Nevevi Rahimehullah, (el Mecmu 4/72) şöyle dedi:

Sehiv secdesi iki secde olup ikisinin arasında bir oturuş mevcuttur. Bu oturuşta iftirâş, şekline göre oturulur. (İftiraş: Ayağı yere döşeyip sağ ayağını parmaklar kıbleye gelecek şekilde dikmek ve sol ayak üzerine oturmaktır.) selam verinceye kadar teverrük şeklinde oturur. Secdenin yapılışı ve zikirleri namaz da olduğu gibidir.

El Şerhil Kebir 4/96’a şöyle der: sehiv secdesinde namazın secdesinde olan zikirleri kıyas olarak söyler.

Esna el Metalib 1/195 şöyle der:

Sehiv secdesi