Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Emzirme çağında çocuğu olan bir kadına hac yapmak farz mıdır?

Soru

Bir kadının, kimisi emzirme çağında olan küçük çocukları varsa ve bunları beraberinde hacca götürmesi zor ise, kendisine hac farz mıdır? Ya da bu kadın haccı erteleyebilir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Böyle bir durumda olan bu kadının, haccı, bir sonraki yıla ertelemesinde bir sakınca yoktur.

Birincisi: Çünkü birçok âlimler şöyle demektedirler:

"Hac,derhal yerine getirilmesi gereken bir farz değildir.İnsanın, gücü yettiği kadarıyla haccı ertelemesi câizdir."

İkincisi: Bu kadın, çocuklarına bakmak için kalmaya ihtiyacı vardır. Kadının çocuklarına bakması, büyük bir iyiliktir.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

اَلْمَرْأَةُ رَاعِيَةٌ فِي بَيْتِ زَوْجِهَا وَمَسْؤُولَةٌ عَنْ رَعِيَّتِهَا. [ رواه البخاري ]

"Kadın, kocasının evinde bir çoban gibidir (maişeti düzenler, çocuklara nasihat eder, onlara şefkatli davranır, emânete riâyet eder, kendisini, çocuklarını ve kocasının malını korur) ve güttüğü sürüden (kocasının evinde görevini yerine getirip-getirmediğinden) sorumludur." (Buhârî)

Buna göre ben derim ki:

Bu kadın, gelecek yıla kadar beklemelidir.

Allah Teâlâ'dan kendisine işlerini kolay kılmasını ve kendisi için hayırlı olan şeyleri takdir etmesini dileriz.

Kaynak: (İbn-i Useymîn'in Fetvâları; c: 21, s: 66)