Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Hacca gitmek için anne ve babanın iznini almak gerekir mi?

Soru

Bir kimsenin hacca gitmek için anne ve babasının iznini alması gerekir mi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

"Bu kimsenin yapacağı hac, eğer farz hac (Haccetu'l-İslâm) ise, bu takdirde anne ve babasının rızâsı ve izni şart değildir. Aksine anne ve babası onu farz hacdan alıkoyarsa, hacca gitmesi ve onlara itaat etmemesi gerekir.

Nitekim Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

وَإِن جَاهَدَاكَ عَلى أَن تُشْرِكَ بِي مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا وَصَاحِبْهُمَا فِي الدُّنْيَا مَعْرُوفاً وَاتَّبِعْ سَبِيلَ مَنْ أَنَابَ إِلَيَّ ثُمَّ إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ [ سورة لقمان الآية: 15 ]

"(Ey mü'min evlat!) Şayet onlar (anne ve baban),seni hiçbir bilgin olmayan şeyleri bana şirk koşman için zorlarlarsa; sakın onlara itaat etme! Ama dünya işlerinde onlarla iyi geçin ve bana dönen (günahından tevbe eden) kimsenin yoluna uy. Sonra dönüşünüz yine banadır.O zaman ben, (dünyada) yaptıklarınızı size haber veririm." (Lokman Sûresi: 15)

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- de bu konuda şöyle buyurmuştur:

لَا طَاعَةَ لِمَخْلُوقٍ فِي مَعْصِيَةِ الْخَالِقِ. [ رواه الترمذي ]

"Allah'a isyanda, yaratılana (kula) itaat yoktur (ona itaat edilmez)." (Tirmizî)

Eğer yapacağı hac, nâfile hac ise, bu takdirde maslahata bakar. Anne ve babası onun ayrılığına sabredemiyorlarsa (dayanamıyorlarsa), onlardan ayrılmaz. Bu sebeple onların yanında kalması, kendisi için daha evlâdır. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- cihad için kendisinden izin isteyen adama şöyle buyurmuştur:

أَحَيٌّ وَالِدَاكَ؟ قَالَ:نَعَمْ. قَالَ: فَفِيهِمَا فَجَاهِدْ. [ متفق عليه ]

"Anne ve baban hayatta mıdır?

Adam:

-Evet, (hayattadır), dedi.

Bunun üzerine Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- ona şöyle buyurdu:

- O halde onlara (anne ve babana) hizmette mücâhede et." (Buhârî ve Müslim)

Buna göre farz haccı edâ etmek için anne ve babaya itaat edilmez.Fakat nâfile haccı edâ etmek için maslahata daha uygun olana bakılmalıdır."

Kaynak: (İbn-i Useymîn'in Fetvâları; c: 21, s: 68)