Salı 7 Şevval 1445 - 16 Nisan 2024
Türkçe

Hacc’da güç yetirmek

Soru

Hacc ibadetinde “güç yetirmek” koşulu ne anlama gelir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hacc’da güç yetirmek; kişinin sağlıklı olması, Mescid-i Haram’a ulaştıracak (uçak, araba, binek veya durumuna göre ulaşım ücretine sahip olmak) bir bineğin olması, gidiş ve dönüşe yetecek kadar azığa yiyeceğe sahip olması, Hacc’dan dönünceye kadar nafakasını vermekle yükümlü olduğu kişilerin nafakasını temin edecek imkana sahip olması. Hacc’a veya Umre’ye giden kadınla birlikte yolculuk süresinde mahremin bulunması.

Kaynak: (İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları/ Hac, Umre ve Mescid-i Nebevî'yi Kitabı; s: 17)