Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

Yüzdeki sivilceyi patlatmak ve bunun oruca etkisi

Soru

Benim yüzümde sivilceler bulunmaktadır.Ramazan ayında oruçlu iken bu sivilcelerden birisini patlattım. Bundan dolayı orucumun bozulup-bozulmadığından şüphede idi. Fakat ben, daha sonra o günü kaza ettim. Böyle yapmam gerekir miydi?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Yüzde beliren sivilceleri patlatmak orucu bozmaz ve orucun kazasını da gerektirmez.

Orucu bozan şeyler bilinen hallerdir.Orucu bozan şeylere, Kur'an-ı Kerim ve Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'den gelen sahih sünnet delâlet etmiştir. Bunlar:

1. Cima (cinsel ilişkiye girmek).

2. İstimnâ (mastürbasyon).

3. Yemek ve içmek.

4. Yemek ve içmek anlamında olan şeyler. Tıpkı serum taktırmak gibi.

5. Kasten kusmak.

6. Hacamât yaptırmak ve bu anlamda olan şeyler.Tıpkı kan bağışında bulunmak gibi.

7. Kadının âdet ve loğusa olması.

Orucu bozan şeylerin delillerini öğrenmek için (38023) nolu sorunun cevabına bakınız.

Sivilceyi patlatmanın orucu bozduğuna delâlet eden hiçbir sahih delil bulunmadıkça böyle söylemek câiz değildir.İnsanın vücudunda veya yüzünde çıkan sivilceyi patlatmanın orucu bozduğuna dâir hiçbir de delil yoktur. Buna göre orucunuz sahihtir (geçerlidir) ve kaza etmeniz gerekmez.Kaza olarak tutmuş olduğunuz günün orucundan dolayı sevap alırsınız ve o günkü orucunuz sizin için nâfile oruç sayılır.

Bu arada sivilceleri patlatmak konusunda doktorlara müracaat etmeniz ve böyle yapmanın zararlı olup-olmadığını onlara sormanız gerektiğini belirtmemiz gerekir.Eğer böyle yapmak zararlı ise, bunu terk etmek gerekir.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

İlgili konular