Salı 9 Ramazan 1445 - 19 Mart 2024
Türkçe

İstihaza (özür kanı) gören kadın oruç tutar mı?

Soru

İstihaza (özür kanı) gören kadın oruç tutar mı?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

İstihaza gören kadın, kanın hayız kanı (adet kanı) olduğuna kanaat getirirse o zaman kan hayız hükmündedir, hayız süresi bittiğinde temiz olur, yıkandıktan sonra namaz kılar, oruç tutar ve eşiyle cinsel münasebette bulunabilir, Kan akmaya devam etse de bunun zararı olmaz.

Aişe radiyallahu anha’dan rivayet edildiğine göre: Fatima binti Cahş Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem’e gelip ey Allah’ın resulü!: ben istihaza gören bir kadınım bir türlü temizlenemiyorum namazı bırakayım mı? Bunun üzerine Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “ Hayır, o bir damardır hayız değildir, hayız dönemine girdiğin zaman namazı bırak, hayız bittiğinde kanı yıka sonra namazını kıl” Buhari 226, Müslim 333.

Şeyh Muhammed bin Salih el Useymin rahimehullah “ O bir damardır” cümlesini şu şekilde anlamak mümkündür: “ameliyattan dolayı akan kan, damardan akan kan hükümdedir  hayızda haram olan şeyler; bu durumda haram olmaz, namaz kılmak ve ramazan gündüzünde oruç tutmak farz olur” bitti.

Macmu fetava İbn Useymin soru no: 226/11

Aişe radiyallahu anha’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem ve istihaza kanı gören bir hanımı ile İtikafa girdi, bazen altına leğen koyardı. Buhari/303

Ayrıca (7501) ve (5595) nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.

Allah en iyi bilendir.