Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

Ramazan'ın gündüzünde kadın doktorunu ziyâret etmenin hükmü

Soru

Ramazan'ın gündüzünde kadın doktorunu ziyâret etmenin hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Bir kadının,avret yerinin gösterilmesi meselesinde dînî ölçülere bağlı kalması şartıyla muayene ve kontrol için kadın doktorunu ziyâret etmesinde hiçbir engel yoktur.

Nitekim bu dînî ölçüler daha önce (5693) nolu sorunun cevabında zikredilmişti.

Rahmin içini elle veya spekülom ile muayene etmeye gelince, bu orucu bozmaz.

Spekülom: Vücut boşluklarının veya kanallarının iyi görülebilmesi için onları genişletmeye yarayan alettir.

Nitekim (38023) nolu sorunun cevabında orucu bozan ve bozmayan şeyler detaylı olarak zikredilmişti.

Orucu bozmayan bu şeylerden bazıları şunlardır:

Anjin tedâvisinde kullanılan ve dilin altına konulan tabletler, boğaza kaçacak şeyin yutulmamasından emin olunursa, orucu bozmaz.

Kadının rahmine spekülom ve spiral gibi benzeri şeyler takmak orucu bozmaz.

Erkek ve kadının idrar yollarına konulan sonda (akaç), spekülom, röntgen ışınlarını örten madde, ilaç veya mesâneyi (sidik torbasını) yıkamakta kullanılan sıvı madde kullanmak orucu bozmaz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

İlgili konular