Perşembe 18 Ramazan 1445 - 28 Mart 2024
Türkçe

Ter ve kirden temizlenmek için yıkandıktan sonra cünüp olduğunu anlayan (fark eden) kimsenin yeniden yıkanması (boy abdesti alması) gerekir mi?

Yayınlama tarihi : 21-11-2014

Gösterimler : 4492

Soru

Ben, sabahleyin uykudan uyandıktan sonra âdetim gereği yıkandım ve sabah namazını kıldım.Fakat iki saat sonra cünüp olduğumu anladım. Buna göre tekrar yıkanmam (boy abdesti almam) gerekir mi? Yoksa önceki yıkanmam yeterli midir? Bilindiği gibi ben, önceki yıkanmamda cünüplükten arınmak için yıkanmaya niyet etmemiştim.

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Öncelikle her kim, namaz kıldıktan sonra cünüp olduğunu anlarsa, tekrar yıkanması ve namazını iâde etmesi gerekir. Cünüplüğü gidermeye niyet etmediğinden dolayı âdeti gereği veya ter ve kirden temizlenmek için yıkandığı ilk yıkanışı, geçerli olmaz.

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

إنَّمَا الأَعْمَالُ بِالنِّيَّاتِ، وَإِنَّمَا لِكُلِّ امْرِئٍ مَا نَوَى, فَمَنْ كَانَتْ هِجْرَتُهُ إلَى اللهِ وَرَسُولِهِ,فَهِجْرَتُهُ إلَى اللهِ وَرَسُولِهِ, وَمَنْ كَانَتْ هِجْرَتُهُ إلَى دُنْيَا يُصِيبُهَا أَوِ امْرَأَةٍ يَتَزَوَّجُهَا, فَهِجْرَتُهُ إلَى مَا هَاجَرَ إلَيْهِ. [متفق عليه]

"Ameller, ancak niyetlere göre geçerlilik kazanır.Herkes ancak (ameliyle) niyet ettiğinin karşılığını alır. Kimin hicreti, (niyet ve kasıt olarak) Allah ve Rasûlü için ise, onun hicreti (sevap ve ecir olarak) Allah ve Rasûlü içindir. Kimin de hicreti dünyadan bir menfaat elde etmek ya da bir kadınla evlenmek için ise, onun da hicreti, hicret ettiği gâye içindir."(Buhârî; hadis no: 1. Müslim; hadis no: 1907).

İbn-i Kudâme -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Bir kimse, yıkanılması farz olmayan bir durum için yıkanmaya -serinlemek amacıyla yıkanması gibi- niyet eder de farz yıkanmaya niyet etmezse, cünüplüğü giderilmiş olmaz. Çünkü bu kimse, ne boy abdestine niyet etmiş, ne de niyeti, boy abdestini içermiştir. Dolayısıyla bu kimse, cünüplükten arınmış sayılmaz." (el-Muğnî; c: 1, s: 158)