Cuma 19 Ramazan 1445 - 29 Mart 2024
Türkçe

İÇİNDE KÖPEK BULUNAN EVDE KUR’AN OKUMANIN HÜKMÜ

Soru

İçinde köpek bulunan evde Kur’an okumanın hükmü nedir?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Bunda bir beis yoktur. Doğru olan, köpek(ler)in evden çıkarılması, evde köpek bırakılmamasıdır. Ancak, üç husustan birisi halinde (caizdir):

Bunlar: Avcılık, çiftçilik, (çifte koşma) ve sürü bekçiliği.

Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem-’in şu hadisi buna delildir:

“Kim köpek besleyecekse, ya av köpeği veya koyun köpeği yahut ta çifte koşmak için (beslesin). Bundan (başka bir sebeple evinde köpek besleyenin) ecrinden her gün iki kîrat ecri eksilir.”(Buhârî ve Müslim'in üzerinde ittifak ettiği hadistir.)

Başarı, Allah’tandır.

Şeyh Abdülaziz b. Abdullah b. Baz -Allah ona rahmet eylesin-;

Kaynak: “Mecmû’u Fetâvâ ve Mekâlât Mütenevvia’”; c : 8, s: 362