Çarşamba 15 Şevval 1445 - 24 Nisan 2024
Türkçe

Düşükle Birlikte Çıkan Kanın Doğum Sonrası Kanı Olduğunu Düşünerek Orucunu Bozdu.

Soru

Ramazan ayında henüz 3 aylık olmayan hamileliğimi aldırmak için hastaneye gittim, bazı ilaçlar aldım ve düşükten sonra yemek yememin caiz olduğunu düşünerek biraz yemek yedim. Ancak eve döndükten sonra internetten araştırdım ve namazın yanı sıra oruç da tutmam gerektiğini öğrendim çünkü o kan, bozuk kandı ve o günü Ramazan bittikten sonra kaza ettim. Yaptıklarım yeterli mi, ne yapmalıyım?

Cevap metni

Allah’a hamd olsun.

Birincisi:

(42321) nolu sorunun cevabında kasıtlı olarak düşük yapmanın hükmü açıklanmıştır, lütfen okuyunuz.

İkincisi:

Bir kadın, çocuğunu aldırırsa ve onda baş ve uzuvlar gibi insani özellikler görülmezse çıkan kan, bozuk kandır. Namaza ve oruca engel değildir. Eğer onda insani özellikler açıkça görülüyorsa o zaman çıkan kan, lohusalık kanıdır. İnsani özelliklerin belirgin olduğu minimum süre (37784) numaralı cevapta belirtildiği gibi seksen bir gündür.

Üçüncüsü:

Kanamanın doğum sonrası kanama olduğunu düşünerek orucunuzu bozduktan sonra bozuk kan olduğu ortaya çıkarsa ve oruç ve namazı kaza ettiyseniz herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur. Şayet o günün namazınızı kaza etmediyseniz bir an önce kaza ediniz.

Allah bizi ve sizi kendi rızasına muvaffak kılsın.